Patient support materials

Uzziniet, kā “Foundation Medicine” vēža gēnu visaptveroša profilēšana var palīdzēt atrast optimālu ārstēšanu, kas pielāgota Jūsu audzēja veidam.1–3

Gēnu izmaiņas audzējā un Vēža gēnu karte

Katrs vēzis ir unikāls – kāpēc ir tik svarīgi zināt visas tā īpašības?

Katrs cilvēks ir unikāls. Viens cilvēks no otra atšķiras ar neskaitāmām īpašībām. Tas pats attiecas uz audzējiem: Katram audzējam piemīt specifiskas īpašības, kas katram pacientam ir atšķirīgas.

Kāpēc tā? Vēzis rodas, mainoties šūnu ģenētiskajam materiālam, proti, DNS. Šīs izmaiņas sauc par mutācijām, un tās izraisa nekontrolētu šūnu dalīšanos, vairošanos un audzēja veidošanos. Ģenētiskās izmaiņas katram pacientam ir atšķirīgas. Pat gadījumā, ja Jums ir tāda paša veida vēzis kā kādam citam cilvēkam, piemēram, krūts vēzis, audzējam var būt dažādas mutācijas. Un otrādi, dažādiem audzējiem var būt sastopamas vienādas ģenētiskās izmaiņas. Piemēram, vienas un tās pašas mutācijas var izraisīt gan krūts vēzi, gan plaušu vēzi.4,5,6,7,8

Ja Tev ir atklāts vēzis.

Šī informācija Tev noteikti noderēs, ja ārsts Tev ir uzstādījis diagnozi “vēzis”, un Tu ārstējies no kādas onkoloģiskas saslimšanas.

Pēdējos 20 gados ir atklāti daudzi dažādi mehānismi audzēja šūnā. Līdz ar to, katra konkrēta pacienta audzēju vajadzētu pārbaudīt ģenētiski, lai konstatētu noteiktas mutācijas, un pacients varētu saņemt mērķētu terapiju tieši šai mutācijai, nevis vēzim kā tādam. Ja audzējam ir konstatēts daudz ģenētisko apakštipu un mutāciju, var lietot medikamentu, kurš ir vērsts jau uz konkrētu mutāciju. Šādu terapiju sauc par mērķa terapiju. Šī terapija ir efektīvāka un mazāk toksiska.

Lai piemeklētu visprecīzāko ārstēšanu, ir jāveic ģenētiskā analīze. Mūsu augstās kvalitātes gēnu profilēšanas pakalpojumu klāsts ļauj gūt pārliecinošu ieskatu, kas palīdz optimizēt un personalizēt ārstēšanas stratēģiju pacientiem dažādās klīniskajās situācijās.

Foundation Medicine, visaptverošs gēnu izmeklējums, jeb Vēža gēnu karte ir izmeklējums, ar kuru var noteikt izmaiņas vēža šūnu genomā. Izmeklējuma rezultāts ļauj nozīmēt efektīvāko mērķa terapiju un imunoterapiju, pamatojoties uz konkrētu vēža mutāciju un audzēja mutāciju slodzi. Izmeklējumam ir nepieciešams audu bloks vai asins paraugs, kuru sauc arī par šķido biopsiju.

Lai veiktu šādu izmeklējumu, noteikti konsultējies ar savu ārstējošo ārstu, lai izrunātu par izmeklējuma nepieciešamību.

 

M-LV-00000208

 

MUTĀCIJA AMUTĀCIJA BPERSONA1PERSONA2PERSONA3Krūts vēzisKrūts vēzisPlaušu vēzisDNS virkne

Lai noteiktu Jūsu audzēja ģenētiskās izmaiņas, var veikt audzēja ģenētisko analīzi. Šim nolūkam Jūsu ārsts parasti paņem audzēja audu paraugu un pārbauda to.

Ja vēža šūnās tiek konstatētas noteiktas mutācijas, šie rezultāti var palīdzēt Jūsu ārstējošajam ārstam piemeklēt precīzāku terapiju. Protams, var gadīties arī tā, ka netiek atrastas atbilstošas mutācijas. Bet šīs zināšanas var arī palīdzēt pieņemt lēmumu par terapiju un, iespējams, Jums tiks aiztaupītas neefektīvas ārstēšanas metodes.6–11

MEDIKAMENTS AMEDIKAMENTS BMEDIKAMENTS CMEDIKAMENTS DPERSONA1PERSONA2PERSONA3PERSONA4BRAFHER2 ALK METKRASNRASROS1MUTĀCIJAS NETIKAATKLĀTASDNSDNSDNSDNS

Attēla apraksts: Visiem atainotajiem pacientiem ir plaušu vēzis. Šo pacientu četriem audzējiem ir atšķirīgs profils – tiem ir dažādas mutācijas. Tāpēc, lai gan slimība ir viena, tiek ievadīti četri dažādi medikamenti, kas piemeklēti konkrētajai audzēja mutācijai. Ja vēža šūnās tiek konstatētas noteiktas mutācijas, šie rezultāti var palīdzēt Jūsu ārstējošajam ārstam piemeklēt precīzāku terapiju. Protams, var gadīties arī tā, ka netiek atrastas atbilstošas mutācijas. Bet šīs zināšanas var arī palīdzēt pieņemt lēmumu par terapiju un, iespējams, Jums tiks aiztaupītas neefektīvas ārstēšanas metodes.6–11

Ja Jūsu onkologs zina, kāda veida mutācija ir Jūsu audzējam, viņš var pielāgot terapiju individuāli audzēja profilam un sadarbībā ar Jums atrast labāko iespējamo ārstēšanas veidu.6–11

Kas ir audzēja genoma visaptveroša profilēšana?

Kā ārsti no 20 000 gēnu var atrast tieši tos, kuriem ir nozīme attiecīgā audzēja attīstībā? Pirmkārt, ārsti var mēģināt atrast atsevišķus gēnus, kas, viņuprāt, ietekmē audzēju attīstību. 

Tā sauktajā viena marķiera testā (Hot spot tests) ārstiem ir iepriekš jānosaka, ko viņi meklē, un tādēļ var netikt pamanītas citas gēnu mutācijas. 

Mūsdienu analītiskās metodes īsā laikā un tikai ar vienu testu var izveidot audzēja genoma visaptverošu profilu, kas ietver arī retas mutācijas. Šāda veida testēšanu sauc arī par visaptverošu genoma profilēšanu (angļu valodā: comprehensive genomic profiling, CGP). Audzēja genoms tiek vispusīgi pārbaudīts, lai konstatētu zināmās mutācijas daudzos simtos gēnu, kas saistīti ar vēzi.

Kā var palīdzēt visaptveroša audzēja profilēšana?

DNS virkneNRASEGFRHER2BRAFKā darbojas viena marķiera jeb hotspot tests?Veicot audzēju marķieru jeb hotspot testus, tiek meklētas tikai iepriekš noteiktas atsevišķas mutācijas konkrētās vēža šūnu DNS vietās.12,13Ar ko atšķiras audzēja genoma visaptverošā profilēšana?Audzēja genoma visaptverošā profilēšana sniedz pilnīgāku priekšstatu par Jūsu vēzi, jo tiek pārbaudīts liels skaits vēža šūnu DNS, meklējot dažādas mutācijas. Tas palielina iespēju nekavējoties identificēt atbilstošas mutācijas, kas savukārt nodrošina mērķtiecīgākas ārstēšanas iespējas.1–3 Piemērs: Šīs vēža šūnas DNS satur četras mutācijas.SpotlightNRASmissedEGFRfoundNRASfoundEGFRfoundDARBOJAS VIENA MARĶIERA JEB HOTSPOT TESTSATŠĶIRAS AUDZĒJA GENOMA VISAPTVEROŠĀ PROFILĒŠANA

Jautājiet savam ārstam, vai ir nozīme veikt audzēja genoma visaptverošo profilēšanu!

Foundation Medicine visaptverošā gēnu profilēšana jeb Vēža gēnu karte ietver plašu audzēja genoma analīzi, lai identificētu klīniski būtiskās izmaiņas un, iespējams, paplašinātu pacientu ārstēšanas iespējas.

Vēža gēnu analīzes palīdz iegūt informāciju par vairāk kā 300 vēža gēnu mutācijām vēža šūnās.

Mūsu produkti

“Foundation Medicine” piedāvā augstas kvalitātes audzēja genoma visaptverošas profilēšanas pakalpojumu, kas var palīdzēt Jums un Jūsu ārstam labāk izprast ārstēšanas iespējas.1,14–17

Pacientiem ar atšķirīgiem audzēju veidiem ir pieejami dažādi testi.

Jautājiet savam onkologam,vai Jums ir piemērots kāds no testiem!Visi solīdie audzējiSarkomas un asins vēzisAudu biopsija:ārsts paņem nelielu paraugu no audzēja audiem. Lai paņemtu audu paraugu, veic punkciju, operāciju, kaulu smadzeņu biopsiju vai endoskopiju. Paņemto paraugu apstrādā, lai varētu izveidot audzēja genoma visaptverošu profilu.18–20 Šķidrā biopsija:ārsts paņem asinis no vēnas.21 Tests analizē tās DNS, ko asinīs izdala vēža šūnas.15,16Izmanto audzēja paraugu vai asins analīžu paraugu: analizē vairāk nekā 400 DNS gēnus un vairāk nekā 260 RNS gēnus.Izmanto asins analīžu paraugu (šķidrā biopsija): analizē vairāk nekā 300 ar vēzi saistītus gēnus.Izmanto audzēja audus: analizē vairāk nekā 300 ar vēzi saistītus gēnus.

Ar FoundationOne®CDx, FoundationOne®Liquid un FoundationOne®Heme palīdzību meklē mutācijas Jūsu audzēja paraugā. Šī metode var palielināt Jūsu izredzes uz mērķtiecīgāku ārstēšanu un individuālāku stratēģiju vēža terapijas kontekstā.1,2,13–17,22–32

FoundationOne®CDx un FoundationOne®Liquid ir piemēroti pacientiem ar solīdajiem audzējiem, piemēram, plaušu, prostatas, resnās zarnas vai krūts vēža pacientiem.14,15 FoundationOne®Heme lieto sarkomas vai asins vēža, piemēram, leikēmijas pacientiem.17

Jūsu ārstējošie ārsti saņems detalizētu ziņojumu, kurā būs informācija par Jūsu audzēja profilu, iespējamo terapiju, kā arī informāciju par klīniskajiem pētījumiem. Šo informāciju var izmantot, lemjot par Jūsu ārstēšanas stratēģiju.6–11,33

Jautājiet savam ārstam, vai ir nozīme veikt audzēja genoma visaptverošo profilēšanu!

References
  1. Frampton GM et al. Nat Biotechnol 2013; 31: 1023–1031.
  2. Dong L et al. Curr Genomics 2015; 16: 253–263.
  3. Sicklick JK et al. Nat Med 2019; 25: 744–750.
  4. American Cancer Society Glossary. Cancer. Available at: https://www.cancer.org/content/cancer/en/cancer/glossary.html?term=cancer (Accessed October 2020).
  5. American Cancer Society Glossary. Mutations. Available at: https://www.cancer.org/content/cancer/en/cancer/glossary.html?term=mutation (Accessed October 2020).
  6. Baumgart M. Am J Hematol Oncol 2015; 11: 10–13.
  7. Schwaederle M, Kurzrock R. Oncoscience 2015; 2: 779–780.
  8. Heim D et al. Int J Cancer 2014; 135: 2362–2369.
  9. NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology. Non-Small Cell Lung Cancer. Version 6.2020, June 2020. Available at: https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/pdf/nscl.pdf  (Accessed October 2020).
  10. Ohashi K et al. Clin Cancer Res 2013; 19: 2584–2591.
  11. Rozenblum AB et al. J Thorac Oncol 2017; 12: 258–268.
  12. Naidoo J, Drilon A. Am J Hematol Oncol 2014: 10: 4–11.
  13. Suh JH et al. Oncologist 2016; 21: 684–691.
  14. FoundationOne CDx Technical Specifications, 2019. Available at: https://www.foundationmedicine.qarad.eifu.online/foundationmedicine/GB/en/foundationmedicine (Accessed October 2020).

  15. FoundationOne Liquid CDx Technical Specifications, 2020. Available at https://www.foundationmedicine.qarad.eifu.online/foundationmedicine/GB/en/foundationmedicine (Accessed October 2020).

  16. Woodhouse R et al. PLoS ONE 2020; 15: e0237802.
  17. FoundationOne Heme Technical Specifications, 2019. Available at https://www.foundationmedicine.qarad.eifu.online/foundationmedicine/GB/en/foundationmedicine (Accessed October 2020).
  18. Cancer Research UK. Needle Biopsy. Available at: https://about-cancer.cancerresearchuk.org/about-cancer/breast-cancer/getting-diagnosed/tests-diagnose/needle-biopsy (Accessed October 2020).
  19. Mayo Clinic. Biopsy: Types of Biopsy Procedures Used to Diagnose Cancer. Available at: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/in-depth/biopsy/art-20043922 (Accessed October 2020). 

  20. Cancer Research UK. Bone Marrow Test. Available at: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/tests/bone-marrow-test (Accessed October 2020).

  21. Cancer Research UK. Blood Tests. Available at: https://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/cancer-in-general/tests/blood-tests (Accessed October 2020).
  22. NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology. Soft Tissue Sarcoma. Version 2.2020, May 2020. Available at: https://www.nccn.org/professionals/physician_gls/PDF/sarcoma.pdf (Accessed October 2020). 

  23. Groisberg R et al. Oncotarget 2017; 8: 39254–39267.
  24. Gounder M et al. Presented at ASCO Annual Meeting 2017, Chicago (Illinois), USA: Abstract 11001.
  25. He J et al. Blood 2016; 127: 3004–3014.
  26. Galanina N et al. Cancers (Basel) 2018; 11.pii: E11.
  27. Goodman AM et al. JCO Precis Oncol 2017; doi: 10.1200/PO.16.00004.
  28. Heuck C et al. Blood 2015; 126: 369.

  29. Drilon A et al. Clin Cancer Res 2015; 21: 3631–3639.
  30. Rankin A et al. Oncologist 2016; 21: 1306–1314.
  31. Ross JS et al. Cancer 2016; 122: 2654–2662.
  32. Hirshfield KM et al. Oncologist 2016; 21: 1315–1325.
  33. Data on file: FoundationOne Liquid CDx Sample Report, 2020.